maksimiljano's blog

maksimiljano
39, Tirana, Albania

Fëmijëria është një epokë e artë: jo vetëm sepse çdo gjë është një zbulim i pamasë për sytë tanë të fëmijëve, por edhe për shkak se kemi nënën dhe babanë për të na mbrojtur dhe për të na udhëhequr. Çfarëdo që na nevojitet, çfarëdo pengese që na del në rrugën tonë, ne e dimë se mund të mbështetemi tek to.Rritja, siguria që na japin është më pak; bota bëhet më e komplikuar dhe problemet nuk janë më aq të thjeshta për t’u zgjidhur. Por mbi të gjitha, ata, heronjtë tanë, fillojnë të humbasin “superfuqitë” e tyre, energjitë dhe forcën, për sa kohë që jemi, këtë herë ne duhet të kujdesemi për to.Është e vështirë të pranosh që prindërit plaken: prandaj, fillimisht jemi të acaruar nga ato kufizime të vogla të cilat, nga viti në vit i shohim të shfaqen tek ta. Ne jemi të vetëdijshëm se vitet kalojnë dhe flokët e tyre bëhen gri, rrudhat shfaqen në fytyrë, por duhet të pranojmë që ata nuk mund të reagojnë më si dikur dhe të zgjidhin kërkesat tona dhe nevojat e tyre.E pandërgjegjshmja jonë pretendon të njëjtën vëmendje si kur ishim të rinj, të njëjtin rol mbrojtës të fëmijërisë, dhe zemërohemi kur kuptojmë se ajo mungon. Nëse harron një takim, nëse duhet të përsërisësh të njëjtën frazë më fort, nuk është nga pakujdesia ndaj nesh: ne gjithmonë do të mbetemi fëmijët e tyre në sytë e nënës dhe babait.Pastaj, kur ne fillojmë të marrim parasysh këto ndryshime, shqetësimi fillon e shtohet, derisa…


02.11.2014


Gjithmone prit, prit per ate djaloshin qe ka per te mbajtur duart e tua kur ti ke frik nga bota. Ate qe ka per tu endur rrugeve me ty pa ju lodhur shputat e kembeve, qe ka per te perqafuar aq fort e nuk ka per te te leshuar derisa te te dhembin muskujt. Ate qe ka per te qeshur e qare me ty pa pasur turp prej syve te botes ziliqare ne pertallje te turpshme. Djali qe ka per te te puthur ballin, ne vend te qafes te brishte e do te shupurise floket e tua kur i merr…


Edhe atëherë kur jam i inatosur me vetë jetën, aq i dëshpëruar sa edhe mendimet më shkaktojnë dhimbje, sërish e di se jeta është e bukur.
Nuk mund të jetë ndryshe, sepse e bukura vjen e mbështjellë me gjemba.
Shiko trëndafilin.
Nuk mund ta duash trëndafilin dhe të thuash se i urren gjembat.
Çdo gjë e bukur është e tillë.
Edhe jeta po ashtu.
Rruga deri te suksesi, rruga deri tek e bukura, është e shtruar me gjemba.
Disa prej tyre edhe të gjakosin.
Si në legjendat antike, ku duhet derdhur gjak që të qëndrojë më këmbë qoftë edhe një…


Historia jone e dashurise do mbetet. Do mbetet perjet. Per kete u largova nga ty. Po te vazhdonim cdo gje do shuhej, do merrte fund. Kishim arritur ne nje pike ku te dy flisnim dhe asnjeri prej nesh nuk arrinte te kuptonte. Dikur na mjaftonte heshtja te kuptoheshim. Filluam te thonim fjale nga te cilat u lenduam. Per kete hoqa dore. Per te mos u lenduar me shume. Per te mos urryer njeri tjetrin. Dhe pse me mungon preferoj me mir kshtu. E di qe ti cdo nat para se te flesh mend...on per mua ashtu si un per ty.…


Nje vajze per vellain e saj binjak qe nuk eshte me: Ej vellacko e di, ndenjem 9 muaj bashke te barku i mamit, ti me shtyje dhe shkelmoje se ishe pakez me i madh se une, kur lindem prap linde 3 minuta para meje. Filluam te rriteshim por une isha me e shkathet, fola dhe eca me shpejt se ti. Ateher nuk kuptonim dhe vetem ziheshim per lodrat, per ushqimet, madje dhe kush te ulej te prehri i mamit. Me vone u rritem, ti ishe gjithcka per mua, te doja shume, te dua akoma shume. Ti ishe idhulli im, me…


Pas meje nuk do të jetë e njëjta gjë, me beso... Unë nuk kam asnjë gjë të veçantë. Sytë i kam ngjyrë kafe ne jeshil, asnjëherë nuk kam përgjigjen e duhur në kohën e duhur, flokët e mi janë të çrregullt. Megjithatë, pas meje ,nuk do të jetë kurrë e njëjta gjë për ty. Si mund të jem kaq i sigurt? Ke parë rreth e rrotull? Njerëzit që dashurojnë si unë kanë mbetur pak dhe për këtë jam i sigurt. Nuk dashuroj duke gjuajtur mbrëmjeve alkoolike të së shtunave. Nuk dashurohem kurrë, me përjashtim të një here të vetme. Të…


19.09.2014

Mbeshtetur ne krahet mi ti fle kaq i qete
e une floket lehte -lehte ti perkedhel.
Mbi faqe me rrokulliset nje pike lot i nxehte nga dashuria dhe kenaqesia
qe ti ne zemer me sjell.
E dija dashurine per vellezer e moter, per miq, te aferm per njeriun qe dashuroj, por dashurine e nenes per te birin
qe kur linde ti mesova ta kuptoj.
Ah, kjo dashuria ime per ty eshte kaq e madhe, eshte kaq pafund
eshte kaq e rendesishme biri im dhe kaq e fort qe askush ne kete bote te mos e mund.
Ti fli i qete une jam prane teje, keshtu prane teje gjithmone…


11.11.2013

Kishte bere tatuazh mbi trup daten qe
dashuria e tyre filloi.Tani nuk ishin me
bashke. E shtyre nga kureshtja e pyeta :
-Pse ke bere dicka te tille kur dihet se
asgje nuk eshte perjetshme? Nuk je
penduar? Buzeqeshi dhe tha:
-Jo nuk pendohem sepse ajo vajze
ishte e para dhe e vetmja qe me beri te
njoh dashurine. Kam vendosur ta
rrenjos perjetesisht kete date ne trup
sepse ishte ajo dite qe me ndryshoi jeten. Nuk jemi me bashke por sic e
sheh ajo jeton mbi lekuren time dhe
brenda trupit tim. . perjetesisht. Kushdo
femer qe do kem…


14.03.2017

Vlerëso ata që të duan!
Vlerëso ata që të vlerësojnë, edhe sikur këta të jenë xhelozë për ty!
Jo të tjerët!....
Mbështet guximtarët që luftojnë të lenë gjurmët e tyre në këtë botë dhe nëse mundesh, ndihmo fatkeqët që kanë nevojë të mbushen me frymë!...
Fali ndershmërisht vetëm ata që vazhdojnë të të lëndojnë sepse të deshën dhe duan!..
Jo të gjithë!
Fal vetëm personat që gabuan në përpjekjen për të ndryshuar!... .
Fshiji përgjithmonë nga kujtesa njerëzit që të kanë harruar, dhe mos harro kurrë të adhurosh dhe të duash, pa mbivlerësuar, veten tende!...


shte ora 8.30 e mëngjesit në një ditë intensive pune në spital, kur një i moshuar 80-vjecar, erdhi të hiqte të qepurat në gisht !
Menjëherë më tha se e kishte me nxitim pasi kishte një takim në ora 09.00 !
E ftova që të zinte vend pasi e dija që do duhej më tepër se një orë që dikush të merrej me të !
E shikoja teksa kontrollonte orën, me ankth, gjatë gjithë kohës !
Plaga dukej e shëruar dhe ndërsa po hiqja të qepurat,
fillova një bisedë me të !
E pyeta se mos kishte ndonjë konsultë tjetër…


← i mëparshëm 1 2 3 4 5 ... 23 në vijim
Ditar
Blogët shkarkohen çdo 5 minuta