maksimiljano's blog

maksimiljano
38, Tirana, Albania

Mora një taksi për në aeroport, pasi më duhej të udhëtoj drejt një shteti tjetër. Teksa taksisti ndiqte korsinë e tij me shpejtësinë e duhur, një makinë del papritur nga një parking anash rrugës. Taksisti shtyp fort frenat dhe taksia rrëshqiti mbi asfalt, për tu ndaluar disa centimetra larg makinës tjetër. Shoferi i makinës tjetër, na hodhi një vështrim gjithë inat dhe lëshoi një batare fjalësh tëshoqëruara me britma e të çjerra. Nga ana e tij, taksisti i buzëqeshi dhe i ngriti dorën miqësisht sikur ti thoshte:”Më fal zotëri!”
I çuditur nga ky reagim i taksistit, e pyeta:”Po ti, përse u…


03.11.2014

Vajza e vogël bukuroshe, ishte mësuar të shëtisë pranë liqenit të fshatit. Ajo vërente gjithë habi pasqyrimin e saj në ujin e liqenit të qetë. Një ditë, ajo mori me vete dhe vëllain e saj të vogël. Ndërkohë që ajo po krihte flokët duke u parë në ujin e qetë të liqenit, i vëllai mori një gur dhe e hodhi në ujë. Menjëherë uji formoi rrathë njëri pas tjetrit, të cilët e trazuan pasqyrimin e vajzës. Ajo u zemërua shumë dhe filloi të bëjë çmos që ti qetësojë dallgët dhe ti kthejë liqenit pamjen e mëparshme. Vazhdoi të bredhë sa…


Mendoj se njerëzit nuk harrohen. Nuk mund të harrosh dikë që të bëri të buzëqeshje një ditë, që të bëri të të rrah zemra, që të bëri të derdhje edhe ndonjë lot.. Njerëzit nuk harrohen.. ndryshon mënyra në të cilën ne i shikojmë, ndryshon vendi që zënë në zemër, vendi që zënë në jetën tonë! Ka njerëz që kanë hyrë vjedhurazi në jetën time dhe kanë dalë ekzaktësisht në të njëjtën mënyrë.. Ka njerëz që kanë krijuar një rrëmujë të madhe, që kanë penguar planet e mia, që më kanë ngatërruar idetë.. Ka persona që pavarësisht gjithçkaje, janë ende pjesë…
16.07.2016

Kam Mesuar !!!
Kam mesuar te degjoj fjalet tallese te njerzve, dhe te mbyll njerin vesh. Kam mesuar te shikoj padrejtesite qe behen, dhe te mbyll njerin sy. Kam mesuar te degjoj fjalet e ‘mencura’ te mendjemedhenjve, dhe te bie dakort me ta. Kam mesuar te duroj edhe thika mbas shpine, dhe te mos ankohem. Kam mesuar edhe te dalloj nje mik apo mikeshe qe te thote nje ‘Si je?’ me zemer.
Te gjitha keto nuk i kam mesuar ne shkolle, nuk me ka dhene dikush leksion, as nuk i kam lexuar diku.
I kam mesuar nga jeta.
Dhe ajo qe Jeta me mesoi…


Një ditë, një vogëlush pyet të atin
:” Babi zemra qëndron gjithmonë në të njëjtin vend apo lëviz, herë në të djathtë e herë në të majtë ?”
Babai -“Jo, zemra rri gjithmonë në një vend, në të majtë…Pastaj, një ditë ti do të rritesh. Atëherë do të kuptosh se zemra jeton në mijëra vende të ndryshme pa patur një vend bazë. Kur je i emocionuar, të ngjitet deri në fyt, ose të zbret poshtë në stomak kur ke frikë apo je vrarë. Ndodh që i shpejton rrahjet e saj, sikur do të dalë nga kraharori. Herë të tjera ndodh që ndërron…


Biri im..!!
Te shumte jane personat qe me thone se ti nje dite do behesh nje burre i madh dhe zoteri.. Por Une dhe nena jote shpresojm qe ti para se gjithash te jesh nje njeri i thjeshte me nje zemer te madhe.. Ky do ishte suksesi yt per mua.


Askush nuk ka lindur i ditur !
Eshte jeta qe i'a meson, arsyen dhe logjike.
Askush nuk ka ditur te flasi bukur. Por duke u rritur mesuam fjal te bukura !
Te gjith themi se nuk genjejm, themi se jemi te sinqert.
Por vjen nje moment ne jete qe te detyron te thuash nje genjeshter, si per mir dhe per keq.
Gjithsecili e ka nje plage ne shpirt, qe e ben te vuaj e te qaj., qoft kjo humbja e nje dashurie apo befasi e papritur e jetes.
Une nuk ulem te qaj te mendoj…


Në ditën e dasmes kur nusja dhe dhëndri hyjn brenda, nusja shikon që në vendin kryesor ishte vendosur nëna e djalit.
Nusja i thotë djalit "Ç'do nëna jote aty, largoje menjëherë."
Djali shtangu, e pa nusen dhe vajti te mikrofoni e tha: "Ej o njerëz, a e blen kush nënën time se nuk ma do nusja."
Dasmorët shtangen. S'e do njeri. Pastaj djali vajti te nëna e tij e kapi për krahu e tha "Askush s'e do nënën time përveç meje." Mori nënën e iku duke lënë dasmen. Pasi kaloi ca kohë, lajmi u përhap, një pasha e dëgjoi…
Ditar
Blogët shkarkohen çdo 5 minuta