maksimiljano's blog

maksimiljano
38, Tirana, Albania

Kur ishe 8 vjec, babai të bleu një akullore dhe ti e falenderove duke bërë pis pantallonat e tij ngaqë të pikonte akullorja.
Kur ishe 9 vjec, ai pagoi për kursin tënd të pianos dhe ti e falenderove duke mos mësuar instrumentin.
Kur ishe 10 vjec, ai të bëri shëtitje rreth e rrotull qytetit, të çoi nga stërvitja e futbollit tek ditëlindja e një shoku etj., dhe ti e falenderove duke dalë nga makina dhe kurrë nuk e ktheve kokën prapa.
Kur ishe 11 vjec, ai të çoi ty me shokët e tu në kinema, për të parë filmin që…


Eh, prindërit… Mendojmë se do të jenë gjithmonë aty, edhe pse të mpakur e të plakur. Mendojmë se janë pasuri e patundshme. Por vjen një ditë që duhet të pranosh diktaturën e ligjeve të jetës dhe atëherë nis e bën ca llogari: Sa i kam mërzitur, sa u kam shërbyer, a kam bërë mjaftueshëm për të justifikuar sadopak sakrificën e tyre për ne fëmijët? Dhe llogaria nuk të del asnjëherë. Jemi gjithmonë në borxhe, dhe kështu do të mbesim para prindërve. ...
13.11.2013

Pyetën një të moshuar , i thane :- Si e kupton këtë , të mençurit nuk martohen asnjëherë ?!

Ai u pergjigj :- Kur e kam degjuar këtë që thua ti ,isha në moshën tënde,por sot të them : Nëqoftëse do kisha qënë aq i mençur nuk do kisha dikë që më mban për krahu sot,,,thinjat që kam ndoshta nuk do i kisha fare,,,do trokisja në shumë dyer dhe ndoshta do me ftonin të hyja brënda,por a do gjeja ngrohtësinë që kam nevojë ,,,?! Mendoj se jo,sepse familja është vatra më e ngrohtë ku stinët nuk ndryshojnë,,,në gjirin e…


‘ DHURATAT E MIA’PER Ju...Miqte e mij.ta gezojme 100 vjetrin e parvaresise.!!!!

Dje te kisha ndermend dhe po mendoja tu beja nje

dhurate

Mendoja se duhet tju dhuroja dicka qe ju duhej dhe

mund tju hynte ne pune.

Dola dhe per ju bleva:Henen,yje,fllad e vese…….

Ju bleva nje pako me Ndjenja dhe nje te vockel me Mendime

per ta perzier me te…….

Ju mora dhe nje pako me Sinqeritet,duke shpresuar

qe ta perdorni gjithmone…….

Shtova dhe nje shishe me Mirkuptim,qe ta pijni me fund keto

dite festash…….

Ju bleva dhe nje shishe me Romanticizem e Mirsjellje,

qe ju ta perdorni me…


.
Nuk shitet Shqiperia
Nuk nderrohet Kombesia
Nuk preket flamuri Shqiptar
Se me Gjak e kemi lare
E nder shekuj Krenar

Kemi qene te pare
Nuk ka Grek/Serb apo tjeter
Qe hedh poshte kete popull te vjeter....!!!!

Ne jemi e mbetemi Shqiptar
Me koken lart e krenar...!!!! ♥11.11.2012

Mik i vërtet është dikush që e njeh melodinë e zemrës tënde dhe e këndon atë kur ti ta kesh harruar!... Dikush që të dhuron nektar jete... sa herë që je i mërzitur, dikush që të plotëson atëherë kur ti harron diçka, dikush që të kupton edhe kur hesht...
Lapsi : Me fal !
Goma : Per cfare !!
Ti nuk bere asgje gabim !
Lapsi : Me fal ti u lendove per shkakun tim !
Sa here une bej nje gabim ti je gjithmone aty per ta fshire !
Dhe nderkohe qe gabimet e mia zhduken , ti humbet nje pjese te vetes dhe zvogelohesh cdo here !
Goma : Eshte e vertete , por nuk e kam problem !
Sic e sheh un

e jam krijuar per te bere kete , të të ndihmoj ty sa here ti ben nje gabim , edhe pse e di…


Po mesoj se cdo te thote 'jete',po mesoj te te dua.

Po mesoj te dua dhe veten time ashtu sic jam.

Po mesoj se c'gje eshte e mire dhe c'gje eshte e keqe ne jete per mua.

Po mesoj se t'ia nisesh nga fillimi nuk eshte e veshtire po pate deshiren per ta bere.

Po mesoj te marr freret e jetes sime dhe te te drejtoj andej nga dua une te shkoj.

Por ndonjehere e kam kaq te veshtire te pajtohem me ate qe ti me ofron.

Madje,ndonjehere me duket sikur me ke inat dhe me ngaterron aq shume ne ngjarjet e tua,sa me ben te…


Ditar
Blogët shkarkohen çdo 5 minuta