maksimiljano's blog

maksimiljano
38, Tirana, Albania

Do te zgjedh ty ..edhe kur te tjeret te thone jo..do te zgjedh ty edhe nese ti nuk je perfekte....do te zgjedh ty sepse keshtu te dua..edhe kur me thua njeqind here te njejten gje..Do te zgjedh ty edhe kur harron ndonjehere te me marresh ne telefon ose te dergosh sms sepse te ka zene gjumi nga lodhja dhe mua me ze gjumi ne divan duke pritur te me marresh .Do te zgjedh ty edhe kur do kem 1001 arsye mos ta bej..gjithmone do te zgjedh ty ..pergjithmone dua te rri me ty ...

. ♥ ^_^


Po ty...???
Te ka ndodhur ndonjehere qe te te mungoje nje njeri i panjohur?
Qe vetem ne pak dite njohjeje te te behet njeriu qe i kushton c'do veprim tendin?
Te ka ndodhur ndonjehere qe vetem ne pak dite njohjeje te te mungoje gjithcka qe nuk e ke patur kurre nga ai njeri?
Te ka ndodhur ndonjehere qe c'do fjale qe ai njeri thote te te godasi thelle ne zemer?
Te ka ndodhur ndonjehere qe ai njeri i panjohur te te kthehet ne gjithcka?
Ajri qe thith te mbaje emrin e saj.
Te jete protagonistja kryesore ne endrrat e tua?


27.06.2012

Ti mund te mos jesh i pari i saj, i fundit apo i vetmi.. Ajo ka dashuruar me perpara dhe mund te dashuroje serish… Por ne qofte se te do tani, cfare ka rendesi tjeter? Ajo nuk eshte perfekte, as ti s’je, dhe ju te dy ndoshta nuk do jeni kurre perfekte bashke, Por ne qofte se ajo te ben per te qeshur, dhe e pranon qe jeni njerez dhe beni gabime, shtrengoje ate fort dhe jepi me te miren qe ke. Ajo ndoshta nuk te mendon ne cdo sekonde te dites, por ajo te jep nje pjese te vetes…


Te lutem kamarier.. Me sill nje dozè kujtimesh. Jo, jo njè.. Dua disa, dua shumè...
Dua te kaloj ne overdozè. M'i sill te lutem me shije lumturie.. Nga ato m t'vjetrat..
Mè sill, te lutem... ato m t'fortat. Shtoi ca grimca nga kujtimet e femijeris sè hershme por te lutem, kamarier,... hidh vetèm kthimet,......jo ikjet...
E di? Mè mir shtoji & ikjet, por jo lotèt...zhduki lotèt! Jo, jo lèri lotet por vèr duart qe m'i fshin.. Kamarier, hiq vdekjet, pèrfshi kètu & vdekjet e shpirtit.. Dua disa doza kujtimesh, me shije te èmbèl...qe tè me bejne te flas pèrcart nga…


"Flamuri permbledh kujtimet e shkuara te nje kombi dhe nje gjuhe te pashkruar qe mund ta kuptoj syri dhe zemra e cdo njeriu me ndjenja. Cilat jane kujtimet qe shfaq, duke valuar, Flamuri yne? Nuk jane kujtime goditjesh kundra fqinjeve, nuk jane kujtime lakmirash dhe rrembimesh: jane kujtime vetembrojtjeje me mundime te palodhura dhe me trimerira te gjata e te forta qe kane lene gjurma ne letersine e gjithe popujve te qyteteruar. Nga kjo pikepamje mund te mburremi se Flamuri yne, sic eshte nje nga me te vjetrit e botes, eshte dhe nje nga me te drejtet.

Nje Zot .Nje komb…


Edukojini mirë vajzat tuaja.
Mësojuni të bëhen të zonjat e vetes. Mësojuni që nuk është nevoja të shkurtojnë fundin në kthesën e parë sa del nga shtepia, Mësojuni që mund të veshin çtë duan. Mësojuni që parimet dhe normat qëndrojnë në tru.Mësojuni që xhelozia dhe dashuria janë dy gjëra krejt të ndryshme. Mësojuni që është gjë e bukur kur dikush bëhet xheloz për ty por është gjë e keqe dhe e shëmtuar mos të të respektojë.

Edukojini mirë djemtë tuaj.
Mësojuni të tregojnë rrespekt për gjininë tjetër. Mësojuni që femra kthehet natën vonë në shtëpi "nuk po kruhet". Mësojini që…


"Një mashkull ëndërron të gjejë femrën
perfekte dhe një femër ëndërron të
gjeje një mashkull perfekt dhe harrojnë
se Zoti i krijoi të dy për të kompletuar
njëri - tjetrin.”...



Kerkoja ,dhe po kerkoja neper,detet dhe oqeanet e jetes LUMTURINE.Shpesh ajo vinte dhe largohej shume shpejt,shpesh ajo ulej ne pellembet e duarve tona dhe ne rrembimthi,kerkonim ta perjetesonim aty,ndaj i mbyllnim duart i benim grusht.Por kur i hapnim mbas pak ajo ishte bere ajer dhe ishte zhdukur mes dallgeve.

Dhe keshtu ,kur nuk gjeja dot mundesine ta perqafoja dhe ti uroja mirseardhjen ne folene e shpirtit tim,vendosa te marre nje leter dhe nje laps dhe te vizatoja LUMTURINE.

Po pyesja gjithmone veten,me ke ngjason dhe cilat jane ngjyrat e saj?

Mos valle i ngjan nje princeshe perrallore,apo ka fytyren e nje femije te…


07.06.2012

Një fëmijë shtat shkurtër, hyri tek berberi, i cili i pëshpëriti klientit që po qethej: - ”Ky është fëmija më idiot në botë dhe psenë ta tregoj tani.” Menjëherë, ai futi dorën në xhep dhe që andej nxori dy monedha, njëra njëqind lekëshe dhe tjetra njëzet lekëshe.
Pasi i kërkoi djaloshit të afrohej, ai i zgjati dy duart, ku në secilën prej tyre kishte njërën nga dy monedhat e lartpërmendura. Djali mori monedhën njëzet lekëshe dhe u largua pa thënë asnjë fjalë. Mandej, berberi iu drejtua klientit që po priste dhe i tha: -”A e nuk të thashë se…


Po kaloja në një pazar të madh për të blerë disa gjëra kur pashë një shitës duke folur me një djalë të vogël, jo më shumë se 4-5 vjec.
Shitesi i tha " Më vjen keq, por ti nuk ke mjaftueshëm para për të blerë këtë kukull"
Në atë moment djali i vogël më pa,u kthye nga unë dhe më tha:
-" Xhaxhi, je i sigurt që nuk kam mjaftueshëm para?"
I numërova lekët e tij dhe i thashë" Ti e di i dashur, që nuk ke mjafueshëm para për të blerë kukullën"
Djali i vogël mbante akoma kukullën të…


Ditar
Blogët shkarkohen çdo 5 minuta