maksimiljano's blog

maksimiljano
38, Tirana, Albania

Ka disa njerez (edhe pse jane te rralle ) qe gjejne fjalet e duhura ne kohen e duhur


BËNI PAK DURIM DHE LEXONI. LEXONI DHE KUPTONI SA REALE JANË KËTO FJAL NË DITËN E SOTME. LEXONI! DUKE LEXUAR KUJTONI. SEPSE NJË POPULL QË HARON ËSHTË NJË POPULL I VDEKUR! HISTORIA PËRSËRITET DHE DUKE U PËRSËRITUR E LEJON LLUMIN NË PUSHTET QË TË RITET. LEXONI, KUJTONI DHE KURRË MOS HARONI. O NJERËZ PO NA MBULON PISLLËKU. AQ SHUMË ËSHTË DYNDUR TYMI I POSHTËRSIS SA REZIKOJM TË HUMBASIM SHIKIMIN PËRFUNDIMISHT..........SA TURP!!!!

frown emoticon

Poema e Mjerimit
Kafshatë që s'kapërdihet asht, or vlla, mjerimi,
kafshatë që të mbetë në fyt edhe të ze trishtimi
kur shef ftyra të zbeta edhe sy të jeshilta…


Ti nuk ke nevojë për një tjetër datë. Për një fillim viti, muaji a jave për të hapur një kapitull të ri në jetën tënde. Mjafton të gjesh brënda vetës guximin e pluhërosur nga grackat e jetës, e të bësh veç një hap. Pastaj secili hap do të jetë më i lehtë.Nuk ke nevojë as për një tjetër stinë. Bora nuk mund të ngrijë një zemer te ngrohtë, e as dielli nuk mund të shkrijë akullin që të ndanë me lumturinë. Vetëm besimi yt mundet, vetëm ti mundesh.Nuk ke nevojë as për duar të tjera për të t'shpetuar ose duartrokitur,…
Burri zgjohet ne mengjes me nje dhimbje te tmerreshme koke
Me zor arriti te hapte syte,prane tij ne komedine pa nje kuti me aspirina dhe nje gote uje
Ngrihet nga krevati dhe shikoi para tij rrobat te pastra dhe te hekurosura.
Dhoma ishte rregulluar dhe e paster
Piu aspirinen e pak uje dhe pa qe poshte gotes se ujit ishte nje leter e shkruar
«I dashur im,mengjesin e ke gati ne furre qe e i ngrohte,un ika heret per te bere pazaret.Te puth i embeli im.»
Zbriti burri ne guzhine dhe gjeti nje mengjes te mrekullueshem e te ngrohte,gazeten…


Ti nuk mund te me urresh kurr,sepse Engjejt nuk urrrejne,ato vetem mbrojne.Do ishte e kote te provosh te me urresh mua sepse urrejtja jote do te kthehet ne dashuri dhe dashuria jote ne mbrojtje per mua...


Ti nuk mund te me urresh sepse tashme un jam pjese e jetes tende,jam cope e zemres tende.Te me urresh mua do te thote te urresh vetveten.

Sa here qe ti vuan une vuaj bashke me ty,sa here qe merr fryme un marr fryme bashke me ty,sa here qe ti qesh un qesh bashke me ty.Sa here qe ti me urren un te adhuroj.

Te dhashe zemren…


Ty që sapo ke ardhur: mire se erdhe. Nese diku mes rreshtash gjen perjetimet tua, mos u çudit. As në trishtim dhe as në gëzim nuk je i vetmi. Bota është muzg ose dritë për secilin, në ndonjë periudhë.Gjunjëzohesh para lakmisë dhe dorëzohesh para mekatëve. Udhëtar i pangopur mund të jesh por edhe udhëtimi yt do mbarojë një ditë. Mos harro: me vete nuk do të marrësh asgjë pos veprave, dhe asgjë pos veprave nuk do të lësh këtu.

Unë kam një histori rrezimi.
Unë kam një histori shprese.
Nese e merr mundin të më ndegjosh kur flas për të gjitha pjesët,…


Ne nje faqe ditari shkruhej nje histori.Nje here e nje kohe jetonin dy te rinj
Me moshe te pjekur po me zemer cilimnj.....U dashuruan aq shume....
Sa qe harruan Qe " Bota e eger " po i ruante
I bertiten qiellit " Te dua " ..
Dhe hena siper tyre u shua
Bota filloi te dridhej nga tmerri . Sikur fjala " DASHURI " te vinte nga ferri
Se duroi dot bota dashurine . E quajti virus te cmendur per njerezine
Dhe menjehere duhej shkatruar . Sa te tjeret ishin ende pa u infektuar
Po dy njerez boten nuk mund ta sfidonin . Dhe asgje prej botes te…
Sot ecja koken lart sikur nuk ishte bërë asgjë ,sikur tëre botën kisha n'krah ,sikur nuk kisha asnjë plag ,në fakt isha vetëm me Zotin të pasktën kjo më mjaftonte ,ndjeja sikur dikush më thërriste por nuk e shifja dot .Vetëm ishte një zë që më thoshte : ke dhëne gjithqka nga vetja ti ruash njerzit mirpo nuk ja dole . Doja ta shifja kush ishte por nuk munda, i mendova gjat fjalet qe mi tha..dolen te verteta mirpo më vinte keq ti pranoja si të verteta e di pse më vinte keq ? Nga shpirti i keputur e zemra…


E di çfare, nuk do doja te isha kurre dikush tjeter!
Sepse keshtu si jam te kam ty, kam dashurine me te madhe qe mund te me ofroje dikush. Kam zemren time ne vendin me te sigurte ne bote.
Edhe ne qoftese jam plote difekte, nuk me intereson, kush eshte perfekt sot? Askush. Sepse perfeksioni nuk egziston. Por e rendesishme eshte se une ndjehem perfekt sepse te kam ty dhe s'dua asgje tjeter.Ditar
Blogët shkarkohen çdo 5 minuta